Osteohondroze

Viss biežāk osteohondroze izpaužas jostasvietā, krustu, kakla un krūšu mugurkaula daļā, kā arī var rasties gūžas kaula, ceļu un plecu locītavās. Osteohondrozes sekas - starp skriemeļu disku deformācija, kakla skriemeļu vai uz locītavu virsmas izveidojušies izaugumi „asumi” „adatas”, kas, iziet ārpus locītavas, traumējot blakus esošo muskuļu saistaudus un nervgalus, izsaucot lielas sāpes.

Osteohondrozes ir deģenerācijas process, kura rašanās iemesls varētu būt cilvēka ieradums stāvēt, pārnesot visu ķermeņa masu, uz vienas kājas ( pie tādas nepareizas stāvēšanas, izstiepjas ne tikai mugurkaulu saišu aparāts, bet arī krustu- zarnu kaula savienojums; rezultātā rodas patoloģiskās izmaiņas uz skriemeļu virsmām krusta un zarna kaula savienojumā; plakanās vai kroplīgās pēdas izveidošanās, ilgstoši statiskā un dinamiskā slodze uz mugurkaulu darba laikā; smagu priekšmetu pacelšana neatbilstoši fiziskai attīstībai, raustītas kustības , nelabvēlīgi, laika apstākļi darbam (piemēram, mitrs gaiss kopā ar zemu temperatūru).

Mugurkaula osteohondroze izpaužas ļoti dažādi- tas ir atkarīgs no vietas, kur radies iekaisums, smaguma pakāpes un rakstura izmaiņām mugurkaula starpskriemeļu diskos un apkārtesošajos saistaudos. Visbiežāk ir sastopama kakla un jostas daļas osteohondroze.

Kakla osteohondroze

Viss biežāk rodas cilvēkiem, kas ilgu laiku strādā ar nolaistu galvu un izpilda vienveidīgas kustības ar rokām.

Pie kakla un virs krūšu kaula osteohondrozes sūdzības var būt par sāpēm sirds apvidū, kuras bieži uzskata par sirds kardio traucējumiem, galvas sāpēs, reiboņi, rezultātā pasliktinās asinsrite galvas smadzenēs, parādās sāpes plecu locītavās un rokās.

Osteohondroze mugurkaula vidējā vai zem krūšu kaula daļā

Iespējamas sāpes vēderā un vēdera apvidū. Diemžēl šīs sāpes bieži vien jauc ar kuņģa, aizkuņģa dziedzera, žultspūšļa vai zarnu iekaisumu, saslimšanu.

Tie, kas cieš no jostas daļas osteohondrozes

Nereti cilvēka dzīvē gadās tā, ka starpskriemeļu diski tiek izkustināti vai pat izkrīt, kas noved pie nelabvēlīgām sekām. Starpskriemeļu disku izkrišanu var panākt, veicot strauju, „asu» pagriezienu ar augšdaļu. Bet lai izbēgtu straujus pagriezienus, ieteicams (īpaši darbā) sēdēt apkārt griežamā krēslā.

Необходимо также избегать поворотов туловища с грузом в руках, на плечах или на спине при осевой нагрузке на позвоночный столб. Противопоказано долго находится в положении наклона вперед, так как при этом увеличивается нагрузка в 2 раза на межпозвонковые диски.

Ieteicams izvairīties no pagriezieniem, kad rokās, uz pleciem vai muguras atrodas smagi priekšmeti, kas noslogo mugurkaulu. Aizliegts ilgi atrasties stāvoklī -noliecienā uz priekšu, kā rezultātā slodze uz starpskriemeļu diskiem pieaug divkārši.

Ļoti nozīmīgi sēžot krēsla samazināt slodzi uz muguras muskuļiem, atspiežoties pret krēsla muguriņu ( tās augstumam jābūt augstākam par cilvēka pleciem).

Krēsla sēdeklim jābūt stingram un taisnam; augstumam jābūt apakšstilbu augstumā (pēdām jāatrodas uz zemes), galda augstumam jāatbilst cilvēka augumam, galda virsma atrodas vienā līmenī ar elkoni, zem galda jābūt vietai, kur var iztiept kājas. Sēžot cilvēkam periodiski jāmaina kāju stāvoklis- saliekt un iztaisnot.

Nav ieteicams likt kāju pāri kājai, jo radītā slodze nevienmērīgi tiek sadalīta uz krustu- zarnu kaulu savienojumu un mugurkaulu, kā arī pasliktinās asinsrite, kas noved pie kāju notirpšanas un „atņemšanas”. Drīkst pārlikt kāju pāri kājai tikai tad, kad tās atrodas iztaisnotā stāvoklī.

Noteikumi, kuras jāievēro ārstējot osteohondrozi

  • Jāguļ uz muguras vai vēdera uz stingras un taisnas virsmas (ieteicams, zem gultas matrača novietot 1 cm platu saplāksni), pie atvērta loga.
  • Jāveic rīta rosme (10-15 minūtes): elpošanas vingrinājumi, izvingrināt visas locītavas, īpašu uzmanību pievērst mugurkaulam. Temps jāizvēlas lēns vai vidējs, bet nekādā gadījumā nedrīkst izpildīt vingrinājums ātri.
  • Jāorganizē vingrošanas pauzes (ilgums 5-6 minūtes) visas darba dienas garumā. Cilvēki, kas strādā sēdus krēslā, jāorganizē vingrošanas pauze stāvus pēc katrām 1,5- 2 stundām pa 3-4 reizes dienā. Tie, kas strādā visu dienu stāvus, jāizpilda vingrinājumi 2-3 reizes dienā sēdus stāvoklī.
  • Ik dienu jāizpilda speciālais vingrinājumu komplekss.
  • Peldēšana. Peldēt drīkst slēgtā baseinā, kur ūdens nav augsts un nav caurvēja. Ja Jums ir mugurkaula osteohondroze, tad efektīvi ir peldēt uz muguras, tā kā pašā kustīgākā mugurkaula daļa( kakla un jostas ) ieņem ērtu stāvokli, kur visa ķermeņa muskuļi tiek atslābināti (īpaši muguras un kakla) un samazinās mugurkaula izliekumi.
  • Pie osteohondrozes nav pieļaujama ķermeņa sasaldēšana.
  • Ja slimība saasinās, sāpes ir ļoti stipras, ka nav iespējams pagriezties, piecelties un normāli staigāt, fiziskie vingrinājumu izpildīšana ir jāpārtrauc.

Kā samazināt sāpes?

Pirmkārt, jāapguļas uz muguras vai vēdera tā, lai muguras muskuļi, jostas un kakla daļas skriemeļi būtu maksimāli atslābināti.

Stāvoklī guļus uz muguras, kājas saliektas ceļos un gūžas locītavās, novietotas uz paaugstinājuma (piemēram, satīta dvieļa) pēdas nepieskaras gultas virsmai, apakšstilbi atslābināti nokarinās uz leju. Zem jostas daļas novieto mīkstu spilvenu. Zem kakla arī novieto satītu dvieli vai spilvenu, lai tas cieši piekļautos kaklam. Atslābinot muguras muskuļus, mugurkaula jostas daļu, gūžas un kājas sāpes ne tikai pazūd, bet arī notiek rehabilitācijas process.

Lai pieceltos no gultas, sākumā pārejam stāvoklī četrāpus un nolaižam kāju no tās puses, kuras ir vieglāk, neiztaisnojot kāju, kuras pusē sāp, nolaiž no gultas, iztaisno nepieskaroties grīdai un tikai tad novieto to uz zemes.

Lai apgulties, nepieciešams nostāties gultai ar to sānu, kurš mazāk rada sāpes, saliekt kāju celī un gūžas locītavā, atdurties ar pēdu iekšpusi pret paaugstinājumu( satīts dvielis) un no stāvokļa četrāpus nolaisties uz gultu un apgulties, tā lai būtu ērti.

Slimniekam pašam jānoguļas tā, lai ieņemtais stāvoklis nerada sāpes. Ieteicams, tādā stāvoklī iesmērēt pretsāpju smēri, apsegt ar tīru audumu (vilnas, zamša auduma izstrādājumu) un aptīt ar elastīgo binti, var pielikt mākslīgo sildītāju. Ar ārstniecīgo vingrošanu drīkst nodarboties pēc sāpju noņemšanas. Osteohondrozes ārstēšanas procesā ne mazu lomu spēlē...

...racionāls uzturs

Ne kādā gadījuma nedrīkst lietot vīnogas un izstrādājumi no tām, pupiņas, zirņus, lēcas, koncentrētie buljoni, želejā gatavotie produkti, zaļais salāts un skābenes. Osteohondrozes ārstēšana aizņem ilgu laiku ( ja diski ir bojāti, tad vidēji 2- 2,5 gadus, ja nav bojāti tad 1,5- 2 gadi). Ļoti bieži gadās tā, ka pie sāpju pazušanas, gaitas atjaunošanas un vieglu kustību atgūšanas cilvēki pamet fiziskās nodarbības- rezultātā iegūst osteohondrozes saasinājumu.